David Walliams poczytny autor książek dla dzieci i komik.

David Walliams – komik, aktor i autor książek dla dzieci.

David Walliams to brytyjski komik, aktor i autor książek dla dzieci, znany z ciętego dowcipu, barwnych postaci i talentu do rozśmieszania ludzi w każdym wieku. Jego kariera obejmuje występy w popularnych programach komediowych, role w filmach i serialach, a przede wszystkim pisanie bestsellerowych książek dla dzieci, które przetłumaczono na 53 języki i sprzedano w ponad 50 milionach egzemplarzy na całym świecie.

Początki kariery i „Little Britain”

David Edward Williams, bo tak brzmi jego prawdziwe imię, urodził się 20 sierpnia 1971 roku w Wimbledonie w Londynie. Dorastał w Banstead w hrabstwie Surrey, gdzie uczęszczał do Collingwood Boys’ School i Reigate Grammar School. Studiował dramat na Uniwersytecie w Bristolu, gdzie poznał swojego przyszłego partnera komediowego, Matta Lucasa. Ciekawostką jest fakt, że rodzice Davida pojawili się w programie „The Friday Night Project”, gdy był on gwiazdą odcinka.

Zanim Walliams i Lucas stworzyli kultowy program „Little Britain”, który przyniósł im międzynarodową sławę, pracowali razem przy kilku innych projektach telewizyjnych. W 1996 roku napisali i wystąpili w skeczowym show komediowym „Mash and Peas”. W 1999 roku stworzyli parodię pt. „Sir Bernard’s Stately Homes”. Zdobyli również popularność dzięki programowi „Rock Profile” (1999-2001, 2009), w którym parodiowali wywiady ze znanymi muzykami, takimi jak Elton John, Bono czy Liam Gallagher.

„Little Britain” to seria skeczy komediowych, w których Walliams i Lucas wcielali się w przeróżne, często groteskowe postacie, ukazując specyfikę brytyjskiego humoru i społeczeństwa. Program zdobył liczne nagrody, w tym BAFTA, i doczekał się adaptacji w kilku krajach. W 2006 roku ukazała się książka „Inside Little Britain”, będąca zapisem rozmów Walliamsa i Lucasa na temat powstawania programu. Co ciekawe, w 2023 roku Matt Lucas potwierdził, że planują oni reaktywację „Little Britain” w nowym formacie, z bardziej zróżnicowaną obsadą i zespołem scenarzystów.

Od komedii do literatury dziecięcej

Po sukcesie „Little Britain” Walliams kontynuował karierę aktorską, występując w filmach takich jak „Dinner for Schmucks” (2010) u boku Steve’a Carella czy „Run Fatboy Run” (2007) z Simonem Peggiem (reż. David Schwimmer). Zagrał również w takich filmach jak „Gwiezdny pył” (2007), „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian” (2008), „Marmaduke” (2010), „Wielkie nadzieje” (2012), „Justin i Rycerze Waleczności” (2013), „Pudsey: The Movie” (2014), „Missing Link” (2019), „Zabójcza tajemnica” (2019) i „Twist” (2021). W 2007 roku wcielił się w rolę Greville’a White’a w filmie telewizyjnym „Capturing Mary”.

W 2012 roku Walliams dołączył do jury programu „Britain’s Got Talent”, gdzie jego cięty język i poczucie humoru zapewniły mu sympatię widzów i tytuł „Najlepszego jurora telewizyjnego” w 2015, 2018, 2019 i 2020 roku. W 2022 roku był jurorem w dziesiątej edycji australijskiej wersji programu, „Australia’s Got Talent”. W tym samym roku został jednak zwolniony z brytyjskiego „Britain’s Got Talent” z powodu kontrowersyjnych komentarzy na temat uczestników, co doprowadziło do podjęcia przez niego kroków prawnych przeciwko producentom programu.

Poza występami w filmach i programach rozrywkowych, Walliams rozwijał również karierę sceniczną. W 2008 roku wystąpił w sztuce „No Man’s Land” u boku Michaela Gambona, a w 2013 roku zagrał w „Śnie nocy letniej”. W latach 2013-2014 napisał scenariusz i zagrał główną rolę w sitcomie BBC One „Big School”. W 2015 roku wcielił się w postać Tommy’ego Beresforda w serialu BBC „Partners in Crime” oraz napisał i wystąpił w skeczowym show komediowym „Walliams & Friend”.

Jednak prawdziwą pasją Walliamsa stało się pisanie książek dla dzieci. Jego debiutancka powieść, „The Boy in the Dress” (2008), opowiadająca o chłopcu, który lubi nosić sukienki, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem krytyków i czytelników. Od tamtej pory Walliams wydał kilkanaście bestsellerowych powieści, w tym „Mr Stink” (2009), „Billionaire Boy” (2010), „Gangsta Granny” (2011) i „Demon Dentist” (2013). Inspiracją do napisania „Billionaire Boy” były rozmowy z dziećmi, które marzyły o bogactwie i sławie. Walliams jest również autorem serii książek „The World’s Worst Children” i „The World’s Worst Teachers”. Oprócz powieści, wydał także picture booki, takie jak „The Slightly Annoying Elephant”, „The First Hippo on the Moon” i „The Bear Who Went Boo”, oraz autobiografię „Camp David” (2012).

Styl i tematyka książek Davida Walliamsa

Książki Walliamsa charakteryzują się absurdalnym humorem, barwnymi postaciami i wartką akcją. Często porównywany jest do Roalda Dahla, mistrza literatury dziecięcej, za swój niepowtarzalny styl i umiejętność łączenia humoru z poważnymi tematami. Podobnie jak Dahl, Walliams wykorzystuje czarny humor, fantastyczne scenerie i niezapomniane postacie, aby poruszyć wyobraźnię młodych czytelników. Jego książki zostały zaadaptowane na filmy telewizyjne, takie jak „Mr Stink” (2012), „Gangsta Granny” (2013) i „Billionaire Boy” (2016), w których sam autor często gra epizodyczne role. Kilka jego dzieł zostało również zaadaptowanych na scenę, w tym „Awful Auntie” (2014).

Walliams nie unika trudnych tematów, takich jak śmierć, samotność czy problemy rodzinne, ale zawsze traktuje je z wrażliwością i humorem, dając młodym czytelnikom nadzieję i poczucie, że nie są sami w swoich problemach. W jednym z wywiadów powiedział: „Chociaż chcę pisać zabawne książki, chcę też, aby dziecko wyniosło z nich coś, jakiś temat, który skłoni je do myślenia”. Popularność jego książek wynika z połączenia humoru, postaci, z którymi dzieci mogą się utożsamiać, oraz umiejętności poruszania złożonych tematów w przystępny sposób.

Działalność charytatywna

Poza pisaniem i aktorstwem Walliams angażuje się w działalność charytatywną. W 2006 roku przepłynął kanał La Manche, aby zebrać pieniądze dla organizacji Sport Relief. W kolejnych latach przepłynął również Cieśninę Gibraltarską i Tamizę, za każdym razem zbierając miliony funtów na cele charytatywne. Podczas przepływania Tamizy w 2011 roku uratował nawet psa przed utonięciem. Walliams był również gospodarzem telewizyjnego maratonu charytatywnego Sport Relief. Za swoją działalność charytatywną i artystyczną został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego (OBE) w 2017 roku. Jego wysiłki w zbieraniu funduszy na cele charytatywne są godne podziwu i inspirują innych do pomagania potrzebującym.

Inne przedsięwzięcia

Oprócz wymienionych już dokonań, David Walliams jest również autorem podcastu dla dzieci „David Walliams’ Marvellous Musical Podcast”. Współtworzył również scenariusz do filmu animowanego „Shadows” z reżyserem Edgarem Wrightem dla DreamWorks Animation, jednak projekt ten nie został zrealizowany.

Życie prywatne

David Walliams cierpi na chorobę afektywną dwubiegunową. W 2010 roku poślubił holenderską modelkę Larę Stone, z którą ma syna Alfreda, urodzonego w 2013 roku. Para rozwiodła się w 2015 roku. Walliams przyznaje, że bycie ojcem jest dla niego najważniejsze: „Kocham być tatą. Jestem tatą 11-letniego syna i tak naprawdę liczy się dla mnie tylko to, żebym był dobrym tatą i żeby miał szczęśliwe dzieciństwo”. W jednym z wywiadów zdradził, że wkrótce do jego rodziny dołączy szczeniak rasy border terrier.

Poglądy i kontrowersje

W jednym z wywiadów Walliams wypowiedział się na temat komedii i „woke culture”, twierdząc, że „jest niemożliwe, aby był woke” i że ludzie mają dość „woke” treści. Jego poglądy na ten temat spotkały się z różnymi reakcjami, jednak sam Walliams podkreśla, że jego komedia ma na celu przede wszystkim rozbawianie ludzi.

David Walliams – ikona brytyjskiego humoru

David Walliams to wszechstronny artysta, który zdobył serca milionów ludzi na całym świecie swoim humorem, talentem i wrażliwością. Jego książki dla dzieci bawią i uczą, a jego działalność charytatywna inspiruje do pomagania innym. Walliams to prawdziwa ikona brytyjskiego humoru, która na stałe wpisała się w historię rozrywki. W jednym z wywiadów podzielił się swoją miłością do filmu „Flash Gordon” z 1980 roku, który do dziś jest jego ulubionym filmem. Mówiąc o swoich idolach z dzieciństwa, powiedział: „Podziw, jaki żywisz dla swoich bohaterów z dzieciństwa, nigdy cię nie opuszcza”.

Podsumowując…

David Walliams to utalentowany komik, aktor i autor, który odniósł sukces w wielu dziedzinach. Jego kariera obejmuje kultowe programy komediowe, role filmowe i teatralne, a przede wszystkim pisanie bestsellerowych książek dla dzieci, które zostały przetłumaczone na 53 języki i sprzedano w ponad 50 milionach egzemplarzy na całym świecie. Walliams jest znany z ciętego dowcipu, barwnych postaci i umiejętności łączenia humoru z poważnymi tematami. Poza działalnością artystyczną Walliams angażuje się w akcje charytatywne, za co został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. W 2012 roku otrzymał również nagrodę Landmark Achievement Award na National Television Awards. Trzy z jego książek – „Ratburger” (2012), „Demon Dentist” (2013) i „Awful Auntie” (2014) – zostały uznane za Książkę Roku dla Dzieci na Specsavers National Book Awards.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *